Digitálna spoločnosť

...aby sme už nemuseli nosiť tri kópie na každý úrad

Digitalizácia je neoddeliteľnou súčasťou vývoja spoločnosti, ktorá sa prejavila najmä v posledných desaťročiach. Ako všetko nové, priniesla mnoho dobrého, ale aj veľa hrozieb. Preto je na čase, aby sme sa jej začali prispôsobovať, využívali to dobré a legislatívne ošetrili mnohé hrozby.

Predošlé vlády sa zaoberali najmä digitalizáciou verejnej správy, ktorá však zatiaľ stála veľmi veľa peňazí a priniesla len malé výsledky. Roky počúvame sľuby o elektronických zdravotných kartách, o elektronizácii pracovných záznamov či podnikateľskej sféry. V konečnom dôsledku však mnohé z týchto riešení zatiaľ len komplikujú život občanom i úradníkom namiesto toho, aby procesy zjednodušovali.

Považujem preto za potrebné, aby sa digitalizáciou verejnej správy nezaoberali jednotlivé ministerstva samostatne, ale aby táto činnosť bola riadená centrálne (či už ministerstvom alebo povereným oddelením) a zabezpečila sa tak celková koncepcia, ktorá nebude poskytovať jednotlivé riešenia, ale bude riešiť digitalizáciu ako celok.

Cieľom je, aby sme sa vyhli neustálemu vyčkávaniu na úradoch, kopírovaniu tých istých dokumentov stále dookola a aby sme na základe rodného čísla alebo v prípade podnikateľov na základe údaju IČO mali v digitálnej podobe všetky potrebné dokumentácie o osobe, či už pre potreby Úradov práce, sociálnych vecí a rodiny, Živnostenského a Obchodného registra, Daňového úradu, zdravotných poisťovní či polície.

Nesmieme samozrejme zabúdať na to, že digitalizácia spoločnosti so sebou prináša aj mnohé hrozby týkajúce sa napríklad zneužívania cudzích údajov, digitálnej šikany a podobne. Musíme vypracovať a schváliť zákony, ktoré budú pripravené chrániť občanov, firmy, ale napríklad aj naše deti pred nástrahami digitálnej doby a budú tak reagovať na súčasné dianie, pretože povedzme si úprimne, bývalé vlády podcenili tieto hrozby a nezaoberali sa ich legislatívnym ošetrením.